Δευτέρα, 16 Μαρτίου 2015

mpaxounia15
Την Κυριακή 15/03/2015, με εκκίνηση και τερματισμό την περιοχή Μπαχούνια της Πάρνηθας έγινε ο αγώνας ορεινής ποδηλασίας με την ονομασία ΜΠΑΧΟΥΝΙΑ MTB RACE 2015.

Ήταν μια διαδρομή, με τεχνικά μονοπάτια της περιοχής ενωμένα με δασικούς δρόμους. Οι περισσότεροι από τους 147 αθλητές ήταν αρκετά εξοικειωμένοι με την διαδρομή μιας και την προτιμούν για τις προπονήσεις τους. Οι βροχές της τελευταίας βδομάδας όμως είχαν δυσκολέψει πολύ το τερέν εξαιτίας της πολύς λάσπης πολύ είχε μαζευτεί.

Η ηλιόλουστη μέρα και η διοργάνωση του αγώνα ήταν η καλύτερη ανταμοιβή για όλους όσους παρευρέθηκαν είτε σαν θεατές είτε σαν αγωνιζόμενοι.

Ο Δημήτρης Αλεξίου, ταξίδεψε από την Μυτιλήνη, και συμμετείχε στον αγώνα έχοντας να αντιμετωπίσει μεγάλο ανταγωνισμό. Τρέχοντας με BMC TE02 κατάφερε να τερματίσει 4ος στην κατηγορία του και κατέκτησε την 5η θέση στην γενική κατάταξη!